Jak długo w kościele trwa okres Bożego Narodzenia? Do kiedy śpiewamy kolędy?

can-stock-photo_csp5089353Do kiedy śpiewamy kolędy? Niedziela Chrztu Pańskiego kończy ten okres. Ale w naszej polskiej tradycji śpiewamy kolędy aż do 2 lutego. Do tego czasu też pozostają w naszych kościołach szopki i choinki. Jak widać, dobrze czujemy się w tej bożonarodzeniowej atmosferze. Tuż po Bożym Narodzeniu liturgia przypomina o trzech królach, którzy przybyli do Betlejem. To niejako kontynuacja świąt. Jezus objawia się już nie tylko pasterzom, ale również poganom. Ci trzej reprezentują cały ówczesny świat pogański, także świat nauki. Określamy ich przecież mędrcami, umieli czytać gwiazdy, czynili refleksję nad światem. To znaczy, że objawienie Boga skierowane jest do wszystkich.

Bóg każdemu daje znaki, byśmy mogli Go rozpoznać. Dla mędrców była to gwiazda, która nota bene też w pewnym momencie znika, dla nas tym znakiem może być coś innego. Słyszymy jednak, że ci trzej odnaleźli Jezusa w Betlejem i nie wracają już do Heroda do Jerozolimy, ale jak mówi Ewangelia, inną drogą wracają do ojczyzny. Pewnie każde spotkanie z Jezusem sprawia, że już inną drogą wracamy do naszych małych ojczyzn, do domów. Warto zastanowić się, co zmieniły tego roku święta w naszym życiu, co pozostawiły w sercu, w naszej codzienności? Czy kiedy rozbierzemy choinkę, przestaniemy śpiewać kolędy, wrócimy znów w dawne koleiny życia, czy tak jak trzej mędrcy, pójdziemy już inną drogą?

ŹRÓDŁO: http://www.bethania.pl/2007_1/04.htm

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s